Wapno magnezowe granulowane SuperMag
Polcalc III GENERACJI jest wysokoreaktywnym nawozem wapniowym przeznaczonym do błyskawicznego podnoszenia odczynu pH gleby i zaopatrzenia roślin w magnez. Produkt składa się z granulowanej mączki wapiennej I mączki dolomitowej – wapń całkowity 50 % CaO i 8 % MgO (odmiana 07 wg Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r.).
Czym jest nawóz wapniowy?
Podstawową funkcją nawozów wapniowych jest regulacja odczynu gleby, jednak są one również źródłem pierwiastków tj. Wapń, magnez, żelazo, molibden itd. Wapń jest jednym z najważniejszych składników odżywczych dla roślin, ponieważ jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu komórkowego i jest ważny do wykształcenia zdrowych liści. W celu zwiększenia ilości wapnia w glebie, stosuje się nawozy wapniowe.
Nawozy wapniowe dostępne są w różnych formach, takich jak mączki, granulaty lub ciecze. Najczęściej stosowanym rodzajem jest wapień kruszony lub mielony.
Aby wykorzystać nawóz wapniowy, należy go rozprowadzić na powierzchni gleby i następnie wymieszać z glebą. Zaleca się stosowanie nawozów wapniowych wiosną lub jesienią, aby dać roślinom czas na pobranie składników pokarmowych.
Należy pamiętać, że nadmierne stosowanie nawozów wapniowych może prowadzić do zwiększenia pH gleby, co może być szkodliwe dla niektórych roślin. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ilości stosowanego nawozu i monitorować poziom pH gleby.
Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie nawozów wapniowych jest skutecznym sposobem na zwiększenie ilości wapnia w glebie i poprawę zdrowia roślin. Jednak ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ilości stosowanego nawozu i monitorować poziom odczynu gleby.
Innym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniego rodzaju nawozu wapniowego do rodzaju gleby i roślin. Na przykład, jeśli gleba jest bardzo kwaśna, ciężka, można użyć nawozu wapniowego bardzo drobno zmielonego (np. wapno pyliste), którego wysoka reaktywność wynika ze zwiększenia powierzchni cząstek wapna w stosunku do jego objętości. Do gleb mniej zakwaszonych, można użyć wolniej działających nawozów węglanowych, rozdrobnionych, zmielonych lub granulowanych.
Ponadto, należy pamiętać, że nawozy wapniowe nie tylko dostarczają wapń, ale także inne składniki odżywcze, takie jak magnez, które są ważne dla roślin. Dlatego istotne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i stosowania nawozów wapniowych, aby uzyskać optymalne rezultaty.
Wapno magnezowe granulowane SuperMag – co to jest?
Granulowane wapno to rodzaj nawozu, który jest szczególnie przydatny do poprawy jakości gleby. Granulowane wapno jest produkowane przez rozdrobnienie wapienia i prasowanie go w granulki o pożądanych rozmiarach. Substancją wiążącą granulki jest woda. Dzięki temu nawóz charakteryzuje się wysoką reaktywnością. Oznacza to, że bezpośrednio po trafieniu do gleby, wiążąc się z zawartą w niej wodą, granulki ulegają rozpadowi oraz wchodzą w reakcję z roztworem glebowym. Uwolnienie dobroczynnych substancji mineralnych następuje więc błyskawicznie.
Granulowane wapno jest szczególnie skuteczne w zwiększaniu poziomu wapnia w glebie, co jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju roślin. SuperMag dostarcza również magnezu, który jest ważny dla zdrowia roślin i prawidłowego rozwoju korzeni.
Aby użyć granulowanego wapna SuperMag, należy go rozprowadzić na wyrównanej powierzchni gleby przy pomocy standardowych rozsiewaczy rolniczych. Zaleca się stosowanie granulowanego wapna pod agregat lub pogłównie, wiosną lub jesienią, w zależności od potrzeby.
Należy pamiętać, że granulowany wapień nie jest odpowiedni do zastosowania pod orkę gdyż pogarsza to równomierność procesu odkwaszania gleby i opóźnia się proces rozpadu granulek.
Nawozy wapniowe – zastosowanie
Aplikacja nawozów wapniowych jest prosta i może być wykonana przez każdego, kto ma odrobinę doświadczenia. Przede wszystkim, należy określić, jakie rodzaje roślin będą uprawiane oraz jakie są potrzeby gleby, aby prawidłowo dobrać dawkę.
Następnie, należy rozprowadzić nawóz wapniowy na powierzchni gleby i wymieszać go z glebą. Zaleca się stosowanie nawozów wapniowych wiosną lub jesienią, aby dać roślinom czas na wchłonięcie składników odżywczych. W przypadku, gdy jest to niezbędne nawozy granulowane, takie jak SuperMag można zasotswać także pogłównie.
Należy pamiętać, że nadmierne stosowanie nawozów wapniowych może prowadzić do zwiększenia pH gleby, co może być szkodliwe dla niektórych roślin. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących ilości stosowanego nawozu i monitorować poziom pH gleby.
Nawozy wapniowe – zalety
Wapń jest jednym z ważniejszych składników odżywczych dla roślin, a niedobór tego pierwiastka może prowadzić do poważnych problemów w rozwoju roślin i zaburzeń zwiążanych z żyznością gleby. Stosowanie nawozów wapniowych jest tak ważne dla uprawy roślin, ze względu na następujące aspekty:
- Po pierwsze, nawozy wapniowe pomagają w utrzymaniu odpowiedniego odczynu gleby. Wiele roślin uprawianych w ogrodzie lub na polu potrzebuje określonego poziomu pH, aby prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Nawozy wapniowe pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu pH gleby, co pozwala roślinom na normalny wzrost.
- Po drugie, nawozy wapniowe pomagają w ochronie roślin przed chorobami. Wapń jest ważnym składnikiem ścian komórkowych roślin, które chronią je przed patogenami i chorobami. Dzięki stosowaniu nawozów wapniowych rośliny mogą lepiej się bronić przed chorobami, co pozwala na osiągnięcie lepszych plonów.
- Po trzecie, nawozy wapniowe pomagają w absorpcji innych składników odżywczych. Wapń jest ważnym kofaktorem dla wielu enzymów i procesów metabolicznych, które odpowiadają za prawidłowe wykorzystanie innych składników odżywczych, takich jak fosfor czy magnez. Dzięki stosowaniu nawozów wapniowych rośliny mogą w pełni wykorzystywać inne składniki odżywcze, co pozwala na osiągnięcie lepszych plonów.
- Po czwarte, nawozy wapniowe pomagają w utrzymaniu struktury gleby. Wapń jest elementem składającym się na strukturę gleby, odpowiada za jej porowatość i przepuszczalność. Dzięki stosowaniu nawozów wapniowych, gleba jest bardziej przepuszczalna, co pozwala na lepszy dostęp tlenu do korzeni roślin oraz ułatwia drenaż nadmiaru wody.
Stosowanie nawozów wapniowych przynosi wiele korzyści dla uprawy roślin. Warto więc pamiętać o stosowaniu nawozów wapniowych, aby osiągnąć jak najlepsze plony.
Nawozy wapniowe SuperMag
Wapno magnezowe granulowane.
Skład w suchej masie: CO 40%; MgO 40%. Zawiera makro i mikroelementy: żelazo, mangan, bor, miedź, cynk, molibden, nikiel. Zawartość wody 7% +/-2.
Granulacja: 2-6mm. Reaktywność całkowita 65%.
SuperMag dzięki wysokiej zawartości wapnia i magnezu szybko podwyższa odczyn pH gleby, co przekłada się na lepszą przyswajalność makroelementów i mikroelementów, powodując wzrost plonów. Nawóz wapniowy produkowany w ekologicznej technologii, bez stosowania klejów i ulepszaczy.
Produkt posiada świadectwo kwalifikacji do stosowania w uprawach ekologicznych IUNG Puławy.
Do stosowania przedsiewnie i pogłównie, również w uprawach ekologicznych.
Dostępny w opakowaniach: 500kg, 25kg
O producencie
POLCALC sp. z o.o. – polska linia nowoczesnych nawozów wapniowych. Obecnie dysponuje największymi, najnowocześniejszymi i najbardziej wydajnymi instalacjami do granulacji mączki wapiennej w Europie Centralnej.
POLCALC sp. z o.o. została zawiązana w roku 2009. Od początku celem Spółki było stworzenie i wprowadzenie na rynek rodzimej, polskiej linii nowoczesnych nawozów wapniowych. Mimo skromnych początków, dzięki wytrwałości, zaangażowaniu i sprecyzowanym planom udało się odnieść sukces rynkowy i zdominować rynek nawozów wapniowych w Polsce. Obecnie firma dysponuje największymi, najnowocześniejszymi i najbardziej wydajnymi instalacjami do granulacji mączki wapiennej w Europie Centralnej. Park przemysłowy w Lubieniu Kujawskim dysponuje również dużym zapleczem magazynowym.
Skontaktuj się z nami!
Poznałeś już właściwości wapna magnezowego granulowanego SuperMag. Zapraszamy do kontaktu aby nasi handlowcy przygotowali właściwą ofertę!