Czy praca w ogrodzie może być doskonałym „resetem” po całotygodniowej pracy?
13 marca 2019Sprawna prasa na szóstkę: Jak przygotować maszynę do sezonu?
18 kwietnia 2019Era cyfryzacji na dobre weszła w schemat życia codziennego. Powstające coraz to nowe technologie zaczęły również zmieniać rolnictwo. Rolnictwo Precyzyjne, pod takim hasłem kryje się właśnie połączenie technologii i cyfryzacji z prowadzaniem gospodarki rolniczej. Kluczem do podejmowania właściwych decyzji agronomicznych i agrotechnicznych jest zebranie rzetelnych informacji o stanie gleby, zasobności w składniki pokarmowe oraz informacje meteorologiczne.
Dynamicznie zmieniający się klimat jest procesem, na który nie mamy bezpośredniego wpływu. Zanikanie pór roku oraz anomalia pogodowe nie dziwią już nikogo. Prawidłowe zaplanowanie zabiegów agronomicznych jest bardzo ważnym elementem w produkcji roślinnej, a wpływ pogody oraz warunków panujących dokładnie na naszym polu jest kluczem do sukcesu i efektywności stosowania np. ŚOR. Badania wykazują, że ok. 60 % aplikowanego azotu na świecie paruje do atmosfery- rośliny nie są w stanie wykorzystać pierwiastka z powodu zbyt wysokiej temperatury lub braku opadów. Zatem Rolnictwo Precyzyjne stanowi również ważny element pozyskania rzetelnych informacji pogodowych. Dostęp do tych informacji dają nam zaawansowane stacje meteorologiczne Austriackiego lidera tego typu rozwiązań Pessl Instruments®, który na polskim rynku znany jest jako METOS Polska®.
Stacje meteorologiczne oferowane przez austriackiego potentata dostępne są w wielu konfiguracjach dopasowanych do nawet najbardziej wymagających klientów. Urządzenia zasilane są baterią akumulatorową, która ładuje się przez zintegrowany panel fotowoltaiczny, co czyni je zupełnie bezprzewodowym i daje możliwość łatwego i szybkiego przenoszenia na inną uprawę bądź lokalizacje bez konieczności zmiany ustawień. Dzięki wbudowanemu modemowi Wi-Fi odczyty z czujników przesyłane są na platformę FieldClimate® do której uzyskujemy bezpłatny dostęp z poziomu dowolnego urządzenia mobilnego, laptopa czy telefonu komórkowego z każdego miejsca na ziemi z dostępem do Internetu. Stacja automatycznie wysyła zarejestrowane odczyty z czujników co 30 min i przechowuje te dane na platformie FieldClimate®. Odbiornik GPS ma za zadanie rozpoznania dokładnej lokalizacji stacji oraz służy do prewencyjnej ochrony urządzania przed kradzieżą. Do dyspozycji mamy 2 rodzaje stacji w różnych konfiguracjach w za-leżności od potrzeb. Modułowa budowa pozwala na rozbudowę urządzenia w szereg czujników. Najbardziej podstawowe odczyty jakie można uzyskać to oczywiście: temperatura powietrza, wilgotność, prędkość wiatru, ilość opadów, ilość promieniowania słonecznego, pokrycie nieba chmurami, punkt rosy, zasolenie gleby oraz wilgotność liścia.
Ten ostatni parametr jest możliwy do odczytu po założeniu na liść specjalnej sondy, który określa jak długo w ciągu dobry liść uprawy pozostaje wilgotny. Jednak to co przede wszystkim wyróżnia austriackiego producenta na tle konkurencji to przede wszystkim dostęp do bardziej zaawansowanych danych takich jak: obliczanie ewapotranspiracji (proces parowania wody z gleby pokrytej roślinnością-dokładna ilość wody która wyparowała z gleby lub wyparuje w ciągu 24 godzin.), zarządzanie nawadnianiem ( zintegrowanie automatyki nawadniania za pomocą sond wilgotności gleby umieszczonych na różnych głębokościach), modele chorobowe (prognozy i ryzyko występowania agrofagów w konkretnej uprawie). Dostępne na dziś dzień jest ponad 80 modeli chorobowych w 30 uprawach m.in. Szara Pleśń, Fuzarioza czy Chwościk w uprawie buraka cukrowego.
Do uzyskania informacji o ryzyku wystąpienia chorób potrzebujemy czterech parametrów: ilości opadów atmosferycznych, danych wilgotności powietrza, oraz danych pozyskanych z czujnika wilgotności liścia. Dzięki dostępowi do tych informacji algorytm wylicza ryzyka wystąpienia chorób, a informacje automatycznie wysyłane są na urządzenie mobilne z którego korzystamy. Pozwala to na określenie odpowiedniego okna pogodowego dla wykonania zabiegu w konkretnej uprawie. Udogodnieniem jest stworzenie powiadomień SMS, które dostajemy bezpośrednio na telefon komórkowy, gdy interesujący nas parametr przekroczy ustaloną wartość. Prognoza pogody w formie graficznej z wyszczególnionymi parametrami również jest dostępna na platformie FieldClimate®.
Na całym świecie funkcjonuje ok. 45 tysięcy stacji pogodowych Pessl Instruments®, a w Polsce jest ich ok. 500. Dzięki globalnej umowie austriackiego potentata stacji pogodowych z czołowym producentem maszyn rolniczych na świecie John Deere, dostajemy szereg udogodnień skierowanych dla wielbicieli marki i pasjonatów rolnictwa precyzyjnego m.in.: dostęp po parametrów stacji wraz z lokalizacją na portalu MyJohnDeere.com służącego do zarządzania flotą maszyn i zarządzania gospodarstwem. Warto wspomnieć, że Pessl Instruments to nie tylko zaawansowane stacje pogodowe. W portfolio znajdziemy również szereg zastosowań rolnictwa precyzyjnego m.in.: Skaner struktury gleby, pułapki świetlne i feromonowe na owady, system monitoringu przyrostów owoców czy proste lokalizatory maszyn.