Centrum operacyjne poszukuje i wdraża nowe rozwiązania ułatwiające produkcję rolną
28 kwietnia 2020Zarządzanie uprawami – Raport Stanu Pola
25 sierpnia 2020Europejski Zielony Ład to nowa strategia działania na rzecz zrównoważonej gospodarki UE. Europejskie prawo o klimacie zakłada podjęcie przez wszystkie państwa członkowskie dodatkowych działań w obrębie każdego sektora gospodarki- rolnictwa, przemysłu, transportu itd. prowadzących do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 60% do 2050 r., w celu transformacji Europy do kontynentu neutralnego dla klimatu.
Fundamentem Europejskiego Zielonego Ładu, który bezpośrednio dotyczy rolnictwa ma być system żywnościowy- zdrowszy i bardziej zrównoważony (zrównoważona gospodarka rolna i leśna pod względem społecznym, gospodarczym i środowiskowym). Ważne jest to, że podjęte przez Unie Europejską działania mają doprowadzić do pogodzenia interesów konsumentów i producentów. Z jednej strony Europejskie prawo o klimacie ma na celu zapewnienie zdrowej i przystępnej cenowo żywności, z drugiej osiągnięcie solidnych zysków przez producentów żywności. Celem nadrzędnym przyjętego planu działań jest przeciwdziałanie zmianom klimatu i ochrona środowiska naturalnego. Nowy kierunek ma przynieść stabilizację niezależnie od zagrożeń (destabilizacja spowodowana COVID), ma chronić zdrowie i dobrobyt obywateli, ograniczyć zanieczyszczenia wywołane stosowaniem pestycydów chemicznych w rolnictwie, ograniczyć stosowanie nawozów przy jednoczesnym utrzymaniu żyzności gleby, propagować rolnictwo ekologiczne i racjonalizować leczenie zwierząt hodowanych w warunkach fermowych środkami przeciwdrobnoustrojowymi.
Działania zaplanowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu odnoszące się do zrównoważonego rolnictwa z całą pewnością będą bazować na rozwiązaniach implementowanych przez nowoczesne technologie. Ograniczone zużycie nawozów przy jedoczesnym zmniejszeniu strat składników pokarmowych i zapewnieniu , że nie doszło do pogorszenia żyzności gleby może być osiągnięte tylko w jeden sposób- poprzez racjonalne nawożenie uwzględniające informacje o zasobności gleb, określane na podstawie aktualnych analiz laboratoryjnych. Rolnictwo precyzyjne w kwestii poboru próbek reprezentatywnych, nawet na polach o dużej powierzchni jest niezastąpione (metody poboru są powtarzalne, odtwarzalne i w pełni zautomatyzowane). Już teraz rozwiązania te doceniane są przez wielu producentów rolnych. Warto zapoznać się z nimi i powierzyć swoją glebę w pewne ręce, dlatego jeżeli jesteś zainteresowany wdrożeniem rozwiązań rolnictwa precyzyjnego do swojego gospodarstwa zapraszamy do kontaktu z Centrum Operacyjnym i Działem Rolnictwa Precyzyjnego Agro-Efekt.
Weronika Włodarczyk
tel.: 502 682 203
e-mail: weronika.wlodarczyk@agroefekt.pl.