Rolnictwo 4.0 z John Deere – jak rozpocząć swoją przygodę?

Mistrz trawników 2023 wybrany! Za nami kolejna edycja konkursu, który miał na celu wyłonienia prawdziwego pasjonata
13 grudnia 2023
Odkrywanie nowych dróg inwestycji w rolnictwie: Wspólna kampania edukacyjna Telecom Infrastructure Partners (TIP), Agro-Efekt i Fitovalor
2 kwietnia 2024
Mistrz trawników 2023 wybrany! Za nami kolejna edycja konkursu, który miał na celu wyłonienia prawdziwego pasjonata
13 grudnia 2023
Odkrywanie nowych dróg inwestycji w rolnictwie: Wspólna kampania edukacyjna Telecom Infrastructure Partners (TIP), Agro-Efekt i Fitovalor
2 kwietnia 2024

Sprawdź nasze pakiety
Rolnictwa 4.0

John Deere już w 1998 roku opracował precyzyjny system naprowadzania Autotrac™ oparty o technologię StarFire™ i zaangażował się w promowanie idei rolnictwa precyzyjnego. Marka oferuje szereg zaawansowanych rozwiązań, a rolnicy z całego kraju mogą już teraz rozpocząć przygodę z rolnictwem precyzyjnym: potrzebne są zaledwie cztery elementy: wyświetlacz, modem JDLink™, odbiornik StarFire™ i John Deere Operations Center™.

Czym jest rolnictwo 4.0? Cztery elementy technologii niezbędne na początek

Wielu może wykorzystywać termin jako marketingową etykietkę, ale jest on również synonimem zaangażowania w rozwój rolnictwa, poprawę jego efektywności oraz działanie na rzecz planety i komfort operatorów maszyn. Wszystkie nazwy: rolnictwo inteligentne, 4.0, precyzyjne oraz precyzyjna uprawa roli są zamienne, a najistotniejsze jest oferowanie rozwiązań, które faktycznie pozwolą wejść producentom rolnym na wyższy poziom prowadzenia swojej działalności. Dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju[1] wskazuje, że rolnictwo 4.0 skupia się na czterech obszarach: pomiarach bazujących na geolokalizacji, działaniu opartym o robotykę, transmisji danych wykorzystującej big data oraz czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

Rolnictwo 4.0 zbiera jak w soczewce wszystkie najważniejsze wyzwania i kierunki branży. W odpowiedzi John Deere oferuje rolnikom rozwiązania kompleksowe i maksymalnie praktyczne, a przede wszystkim optymalizujące pracę dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych.

Rozpoczęcie przygody z rolnictwem 4.0 nie musi być skomplikowane. Potrzebne są zaledwie cztery składowe technologii rolnictwa precyzyjnego:

  • Wyświetlacz - G5 lub G5 Plus umieszczony standardowo w nowych maszynach John Deere. Wyświetlacze przenośne stworzone w technologii rolnictwa precyzyjnego mają ekran dotykowy, istnieje też możliwość zdalnego dostępu do niego. Model G5Plus jest szybszy niż poprzednie i posiada AutoTrac™, sterowanie sekcjami i zmienne dawkowanie w standardzie, a także jest większy aż o 35% dla podniesienia wygody pracy operatora. Co istotne, można używać ich w całej flocie, a nie wyłącznie w maszynach John Deere.
  • JDLink – jest bezpłatna dla wszystkich maszyn John Deere wyposażonych w moduł MTG (standard dla maszyn serii 6R, 7R, 8R, 9R). JDLink™, dzięki systemowi telematycznemu, pozwala na wizualizowanie i porównanie danych z maszyn w obrębie całej floty John Deere. To jedno z głównych narzędzi pracy z danymi, dzięki niemu operator ma dostęp do danych dotyczących maszyny w czasie rzeczywistym, takich jak zużycie paliwa czy obciążenie silnika. Oprócz skutecznego przeglądu maszyny możliwa jest również jej analiza i pozyskanie danych agronomicznych z wyświetlaczy maszyn John Deere.
  • Odbrionik Starfire– nowa konstrukcja odbiorników Starfire 7000 zapewnia uzyskiwanie jeszcze większych dokładności między przejazdami do 2,5cm oraz do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK i długoterminową powtarzalność dal sygnałów RTK. Odbiorniki Starfire 7000 śledzą obecnie aż 4 konstelacje satelit (GPS, GLONASS, GALLIELO, BEIDOU) co gwarantuje stabilność sygnału a także osiąganie pełnej dokładności w bardzo krótkim czasie.
  • John Deere Operations Center™ – bezpłatna platforma dla każdego użytkownika pozwalająca w pełni cyfrowo zarządzać gospodarstwem. Dostępna w wersji internetowej do użytku na komputerze lub laptopie albo jako aplikacja mobilna na smartfonie.

Szczegółowe informacje o wszystkich z powyższych technologii można otrzymać u swojego dealera.

Rolnictwo inteligentne jest na wyciągnięcie ręki. Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby ułatwić sobie start w świecie rolnictwa precyzyjnego, warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Jak wygląda kwestia konkretnych korzyści finansowych z takiego działania? Według raportu NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”[2], w Polsce aż 90% rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 uważa, że ich wdrożenie było dla nich opłacalne.

John Deere proponuje dwa rozwiązania, które są wsparciem na dobry start w rolnictwie 4.0:

  • 3 x 33% na pakiet AutoTrac™ Universal 300 – to oferta finansowania fabrycznego. Obejmuje automatyczny układ prowadzenia dla flot mieszanych AutoTrac™ Universal 300, nabywanego odrębnie do maszyn rolniczych. Więcej informacji na stronie oferty 3 x 33%.
  • 3 lata 0% – obejmuje nowe zamówienia na ciągniki z serii 5-8, złożone w dniach 2 listopada 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, z wkładem własnym 50%. Pożyczka leasingowa obejmuje finansowanie netto, a możliwe są raty miesięczne, kwartalne lub półroczne. Dodatkowo, w przypadku ciągników serii 6-8 do spełnienia warunków oferty wymagany jest zakup pakietu rolnictwa precyzyjnego. Więcej informacji na stronie oferty 3 lata 0%.
  • Rewolucja z ciągnikami serii 6M i 6R - każdy zakup ciągnika z tych serii jest objęty ofertą. Obejmuje ona odbiornik StarFire™ z 1-roczną licencją SF-RTK bez dodatkowych kosztów. Promocja umożliwia też zaoszczędzenie nawet do 39 000 PLN (kwota może różnić się zależnie od wybranego modelu 6M i 6R oraz specyfikacji) i korzystanie z finansowania na okres 3 lat bez oprocentowania. Więcej informacji na stronie oferty ciągników serii 6M i 6R.

Dofinansowania pomogą zwiększyć decyzyjność i sprawczość nad działaniami w swoim gospodarstwie, a w tym również włączyć się w tworzenie innowacji na poziomie krajowym. Raport NCBR pokazuje, że aż 100 największych polskich firm z branży rolno-spożywczej jest odpowiedzialnych za 95% ogółu innowacji w rolnictwie. Dziś każdy może włączyć się w proces innowacyjnych zmian.

Sprawdź nasze pakiety
Rolnictwa 4.0

Facebook
YouTube
Instagram