Rolnictwo 4.0 z John Deere – jak rozpocząć swoją przygodę?

Mistrz trawników 2023 wybrany! Za nami kolejna edycja konkursu, który miał na celu wyłonienia prawdziwego pasjonata
13 grudnia 2023

Sprawdź nasze pakiety
Rolnictwa 4.0

John Deere już w 1998 roku opracował precyzyjny system naprowadzania Autotrac™ oparty o technologię StarFire™ i zaangażował się w promowanie idei rolnictwa precyzyjnego. Marka oferuje szereg zaawansowanych rozwiązań, a rolnicy z całego kraju mogą już teraz rozpocząć przygodę z rolnictwem precyzyjnym: potrzebne są zaledwie cztery elementy: wyświetlacz, modem JDLink™, odbiornik StarFire™ i John Deere Operations Center™.

Czym jest rolnictwo 4.0? Cztery elementy technologii niezbędne na początek

Wielu może wykorzystywać termin jako marketingową etykietkę, ale jest on również synonimem zaangażowania w rozwój rolnictwa, poprawę jego efektywności oraz działanie na rzecz planety i komfort operatorów maszyn. Wszystkie nazwy: rolnictwo inteligentne, 4.0, precyzyjne oraz precyzyjna uprawa roli są zamienne, a najistotniejsze jest oferowanie rozwiązań, które faktycznie pozwolą wejść producentom rolnym na wyższy poziom prowadzenia swojej działalności. Dodatkowo Narodowe Centrum Badań i Rozwoju[1] wskazuje, że rolnictwo 4.0 skupia się na czterech obszarach: pomiarach bazujących na geolokalizacji, działaniu opartym o robotykę, transmisji danych wykorzystującej big data oraz czasie, w kontekście którego ważne są urządzenia autonomiczne.

Rolnictwo 4.0 zbiera jak w soczewce wszystkie najważniejsze wyzwania i kierunki branży. W odpowiedzi John Deere oferuje rolnikom rozwiązania kompleksowe i maksymalnie praktyczne, a przede wszystkim optymalizujące pracę dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu danych.

Rozpoczęcie przygody z rolnictwem 4.0 nie musi być skomplikowane. Potrzebne są zaledwie cztery składowe technologii rolnictwa precyzyjnego:

  • Wyświetlacz - G5 lub G5 Plus umieszczony standardowo w nowych maszynach John Deere. Wyświetlacze przenośne stworzone w technologii rolnictwa precyzyjnego mają ekran dotykowy, istnieje też możliwość zdalnego dostępu do niego. Model G5Plus jest szybszy niż poprzednie i posiada AutoTrac™, sterowanie sekcjami i zmienne dawkowanie w standardzie, a także jest większy aż o 35% dla podniesienia wygody pracy operatora. Co istotne, można używać ich w całej flocie, a nie wyłącznie w maszynach John Deere.
  • JDLink – jest bezpłatna dla wszystkich maszyn John Deere wyposażonych w moduł MTG (standard dla maszyn serii 6R, 7R, 8R, 9R). JDLink™, dzięki systemowi telematycznemu, pozwala na wizualizowanie i porównanie danych z maszyn w obrębie całej floty John Deere. To jedno z głównych narzędzi pracy z danymi, dzięki niemu operator ma dostęp do danych dotyczących maszyny w czasie rzeczywistym, takich jak zużycie paliwa czy obciążenie silnika. Oprócz skutecznego przeglądu maszyny możliwa jest również jej analiza i pozyskanie danych agronomicznych z wyświetlaczy maszyn John Deere.
  • Odbrionik Starfire– nowa konstrukcja odbiorników Starfire 7000 zapewnia uzyskiwanie jeszcze większych dokładności między przejazdami do 2,5cm oraz do 5 lat powtarzalności dla sygnału satelitarnego SF-RTK i długoterminową powtarzalność dal sygnałów RTK. Odbiorniki Starfire 7000 śledzą obecnie aż 4 konstelacje satelit (GPS, GLONASS, GALLIELO, BEIDOU) co gwarantuje stabilność sygnału a także osiąganie pełnej dokładności w bardzo krótkim czasie.
  • John Deere Operations Center™ – bezpłatna platforma dla każdego użytkownika pozwalająca w pełni cyfrowo zarządzać gospodarstwem. Dostępna w wersji internetowej do użytku na komputerze lub laptopie albo jako aplikacja mobilna na smartfonie.

Szczegółowe informacje o wszystkich z powyższych technologii można otrzymać u swojego dealera.

Rolnictwo inteligentne jest na wyciągnięcie ręki. Jak otrzymać dofinansowanie?

Aby ułatwić sobie start w świecie rolnictwa precyzyjnego, warto skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań. Jak wygląda kwestia konkretnych korzyści finansowych z takiego działania? Według raportu NCBR z 2023 roku „Rolnictwo 4.0. Identyfikacja trendów technologicznych”[2], w Polsce aż 90% rolników stosujących technologie z obszaru Rolnictwa 4.0 uważa, że ich wdrożenie było dla nich opłacalne.

John Deere proponuje dwa rozwiązania, które są wsparciem na dobry start w rolnictwie 4.0:

  • 3 x 33% na pakiet AutoTrac™ Universal 300 – to oferta finansowania fabrycznego. Obejmuje automatyczny układ prowadzenia dla flot mieszanych AutoTrac™ Universal 300, nabywanego odrębnie do maszyn rolniczych. Więcej informacji na stronie oferty 3 x 33%.
  • 3 lata 0% – obejmuje nowe zamówienia na ciągniki z serii 5-8, złożone w dniach 2 listopada 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, z wkładem własnym 50%. Pożyczka leasingowa obejmuje finansowanie netto, a możliwe są raty miesięczne, kwartalne lub półroczne. Dodatkowo, w przypadku ciągników serii 6-8 do spełnienia warunków oferty wymagany jest zakup pakietu rolnictwa precyzyjnego. Więcej informacji na stronie oferty 3 lata 0%.
  • Rewolucja z ciągnikami serii 6M i 6R - każdy zakup ciągnika z tych serii jest objęty ofertą. Obejmuje ona odbiornik StarFire™ z 1-roczną licencją SF-RTK bez dodatkowych kosztów. Promocja umożliwia też zaoszczędzenie nawet do 39 000 PLN (kwota może różnić się zależnie od wybranego modelu 6M i 6R oraz specyfikacji) i korzystanie z finansowania na okres 3 lat bez oprocentowania. Więcej informacji na stronie oferty ciągników serii 6M i 6R.

Dofinansowania pomogą zwiększyć decyzyjność i sprawczość nad działaniami w swoim gospodarstwie, a w tym również włączyć się w tworzenie innowacji na poziomie krajowym. Raport NCBR pokazuje, że aż 100 największych polskich firm z branży rolno-spożywczej jest odpowiedzialnych za 95% ogółu innowacji w rolnictwie. Dziś każdy może włączyć się w proces innowacyjnych zmian.

Sprawdź nasze pakiety
Rolnictwa 4.0

Facebook
YouTube
Instagram