Rolnictwo precyzyjne to rolnictwo przyszłości

100-lecie historycznego modelu od John Deere – prawdziwa rolnicza rewolucja!
2 sierpnia 2023
Przystawki Oros do kukurydzy i słonecznika
10 sierpnia 2023

Dzisiejszy rolnik musi być specjalistą w wielu obszarach prowadzenia biznesu, a rozwiązania rolnictwa cyfrowego zdecydowanie pomagają uporać się z wyzwaniami. Rolnicy muszą sprostać unijnym wymaganiom Zielonego Ładu oraz oczekiwaniom klientów, przeciwdziałać katastrofie klimatycznej i utrzymać wysokie tempo produkcji. Odpowiedź na te problemy to właśnie cyfrowe rolnictwo precyzyjne, czyli rolnictwo przyszłości.

Cyfrowe rolnictwo przyszłości istnieje już od wielu lat. W samych Stanach Zjednoczonych od 2022 do 2029 roku wartość rynku rolnictwa cyfrowego jest prognozowana na ponad 51 mld dolarów, w stosunku do początkowych 21 mld dolarów w 2022 roku. Prognozy rolnictwa przyszłości, czyli rolnictwa precyzyjnego, dotyczą niezwykle istotnego segmentu światowej gospodarki. Według agencji The Business Research Company wartość światowego rynku rolnictwa w 2023 roku wyniosła ponad 13 mld dolarów, którego skumulowany roczny wskaźnik wzrostu wyniósł 9,4 proc. Te liczby pokazują, że digitalizacja tego rynku będzie istotna w skali światowej.

Rolnictwo cyfrowe to przede wszystkim rolnictwo precyzyjne. Zdigitalizowane ciągniki i dodatkowe systemy umożliwiają automatyzację: taką optymalizację pracy na roli, która zapobiega marnowaniu zasobów i pozwala w najbardziej efektywny sposób zbierać plony, a także unikać chorób roślin, które powodują znaczące straty w budżecie rolnika.

Przez długi czas to klasyczny ciągnik był symbolem zarówno polskiego, jak i światowego rolnictwa, jednak dziś to nie te maszyny świadczą o postępie. Według danych Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych liczba rejestrowanych w Polsce ciągników spada. Ta dynamiczna sytuacja rolnictwa wymaga zdecydowanej reakcji i efektywnego zarządzania pracą. Niezbędne są rozwiązania, które w trakcie pracy pozwolą operatorowi skupić się na wymagających zadaniach, a systemowi i maszynom precyzyjnie planować i opracowywać siew, oprysk, nawożenie czy zbiór.

John Deere liderem rolnictwa precyzyjnego

Rozwiązania od John Deere umożliwiają automatyzację zadań, a kiedy maszyny wykonują najbardziej powtarzalne z nich, operator może skupić się na tych bardziej wymagających i poświęcić czas na analizę danych. Nowe technologie pomagają zadbać o well-being pracownika i zapobiegać wypaleniu, a także wykonać kolejny krok w stronę maksymalizacji plonu czy oszczędności na materiale siewnym. Dodatkowo pozyskane informacje i odzyskany czas mogą być poświęcone na dalszą optymalizację maszyn – właśnie tak wygląda produktywny cykl automatyzacji.

Kluczowy jest jeden aspekt: rozwiązania data-driven, czyli oparte na przetwarzaniu i analizie danych. Wiele segmentów biznesu korzysta już z chmur danych, a rolnictwo nie jest wyjątkiem. Gromadzenie danych z corocznych żniw pozwala dokonać dokładniejszej analizy i lepiej zaplanować kolejne lata na roli, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia skąpych plonów, które mogłyby paść ofiarą chorób roślin, czy stać się wyległym zbożem. Działania oparte na danych mogą dotyczyć konkretnych zbiorów w pewnym okresie czasowym, ale również prognoz czy warunków pogodowych. John Deere proponuje rozwiązanie w ramach zastosowania JDLink, który jako system telematyczny gromadzi informacje i wspomaga ich analizę.

Inteligentny oprysk – See & Spray

Szczególną uwagę branży przykuwają właśnie inteligentne systemy. System oprysku punktowego See & Spray to skuteczne narzędzie dla rolnictwa precyzyjnego. Wykorzystane w nim są kamery, które pomagają ekspresowo zlokalizować zielone rośliny – na 1 metr szerokości roboczej zamontowana jest jedna kamera. Dzięki temu możliwe są punktowy oprysk i dokładna walka z chwastami, a dzieje się to przy rozpoznawaniu kolorów, na które wyczulony jest system. W ten sposób kamery odróżniają elementy na polu upraw. Wychwycony obraz jest przetwarzany przez procesor, a wtedy uruchamia się mechanizm oprysku punktowego. Kamery operują w ramach Blue River Technology, a ich rozdzielczość to aż 20 zdjęć na sekundę. To pozwala ekonomicznie gospodarować środkami przeznaczonymi na ochronę roślin: istotny jest fakt, iż technologia See & Spray ma uniwersalne zastosowanie zarówno do zabiegów przedwschodowych, jak i już po wschodach. Aplikacja herbicydów jest możliwa na wszystkich etapach wzrostu chwastu, a technologia pomaga też w radzeniu sobie ze spustoszeniami, jakie sieją choroby roślin. Analiza gleby oraz plewienie chwastów to skuteczne przeciwdziałanie wystąpieniu chorób takich jak agrofagi i poprawienia odporności roślin na podobne przypadłości.

Skuteczność technologii jest potwierdzona praktyką: już do 2022 roku była testowana na 120 tys. hektarów na całym świecie. Każdy wprowadzany na rynek produkt jest poddawany kompleksowym testom i badaniom w najtrudniejszych warunkach pracy polowej. Takie testy odbywają się również w różnych temperaturach czy różnym ciśnieniu atmosferycznym. W stosunku do tradycyjnego oprysku ten realizowany z technologią John Deere pozwala zaoszczędzić aż dwie trzecie herbicydów. Do funkcjonowania technologii wykorzystywany jest bowiem wspomniany wcześniej system telematyczny JDLink.

Rewolucja technologiczna – John Deere Operations Center

Ten sam system, w który wyposażone są maszyny używane w danym gospodarstwie, jest wykorzystywany w systemie John Deere Operations Center. To darmowa platforma, za pomocą której można z poziomu smartfona czy też tabletu zarządzać właściwie całym gospodarstwem:

– John Deere Operations Center zdecydowanie wprowadza rewolucję technologiczną w rolnictwie. Przenosi je ze sfery tradycyjnej do cyfrowej. Daje ogromne możliwości rolnictwu dostosowanemu do danego miejsca – wszystko poprzez tworzenie map zmiennego dawkowania i wysyłanie zleceń roboczych. Platforma ta przenosi również wsparcie klienta na dotąd nieosiągalny poziom. Przedstawiciel dilera marki John Deere może wspierać klienta za pomocą Operations Center, np. łącząc się zdalnie z wyświetlaczem danej maszyny, co ułatwia wsparcie podczas konfiguracji danej pracy. To konkretne oszczędności: zarówno czasu, jak i środków produkcji, dzięki stosowaniu rozwiązań cyfrowego zarządzania gospodarstwem – mówi Bogdan Kazimierczak, Product Sales Specialist John Deere.

Optymalizacja na polu – HarvestLab 3000

Kolejną nowoczesną technologią, która rewolucjonizuje przemysł, jest technologia rolnictwa precyzyjnego HarvestLab 3000. Choć wygląda ona niepozornie, bo mieści się w zaledwie jednym czujniku, ma aż cztery zastosowania, czyli w sieczkarni, kombajnach serii T i S, zbiorniku na gnojowicę, ale może pracować również jako mobilne laboratorium. Technologia została opracowana we współpracy z Carl Zeiss. Podobnie jak See & Spray HarvestLab 3000 wykorzystuje dane do analizy: tym razem analiza dotyczy koszonych roślin, zielonki lub gnojowicy pod kątem składników pokarmowych. Do wykonania analizy wykorzystana jest podczerwień. Pracuje błyskawicznie i maksymalnie efektywnie, obsługuje ponad 4000 punktów pomiarowych na sekundę. Czujnik umożliwia też automatyczną regulację długości cięcia.

– Mamy szereg rozwiązań, które pozwalają zdiagnozować problemy z wydajnością pracy i podjąć odpowiednie działania mające na celu jej poprawę. Najważniejsza kwestia to dostęp do danych wysyłanych w czasie rzeczywistym i umiejętność odpowiedniej ich interpretacji. Ilość danych jest bardzo duża i z każdej informacji możemy wyciągnąć wnioski, które powinny przełożyć się na poprawę wydajności – dodaje Bogdan Kazimierczak, Product Sales Specialist John Deere.

Rozwiązania rolnictwa przyszłości są wielopłaszczyznowe, ponieważ poza poprawą wydajności i podniesieniem ROI muszą także wspomagać radzenie sobie ze zmianami klimatu. W epoce katastrofy środowiska naturalnego zjawiska pogodowe niosą spustoszenie: susza drastycznie pogarsza warunki upraw, intensywne opady i burze mogą w jedną noc zniweczyć uprawy obiecujące konkretne plony. W grę wchodzą również oczekiwania świadomych klientów, ponieważ klient przyszłości oczekuje od rolników nie tylko działania proklimatycznego, które zmniejszy straty i zwiększy zyski gospodarstwa. Ma ono również z natury przeciwdziałać zmianom klimatu oraz być adekwatne do założeń zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego podejścia do biznesu, aby zmniejszyć ślad węglowy. Rolnictwo precyzyjne, jako rolnictwo przyszłości, pozwala radzić sobie ze wszystkimi tymi problemami.

Źródło: https://static.presspublica.pl/BRIO/DODATKI/Rolnictwo%20i%20Biznes.pdf

Facebook
YouTube
Instagram