Przystawki Oros do kukurydzy i słonecznika

Rolnictwo precyzyjne to rolnictwo przyszłości
4 sierpnia 2023
John Deere na podium rankingu Brand Reputations 2023
12 sierpnia 2023

Kanadyjska firma Linamar posiada dwie główne gałęzie produkcyjne Industrial oraz Mobility. Część przemysłowa obejmuje m.in. rozwiązania dedykowane rolnictwu. Oddział Oros spółki wytwarza komponenty, podzespoły i zespoły żniwne do kombajnów do zbioru kukurydzy i słonecznika oferowane na rynku polskim przez firmę Agro-Efekt.

Przystawki do zbioru kukurydzy marki Oros mogą być stosowane we wszystkich znanych markach kombajnów, składane zespoły żniwne spełniają przy tym przepisy drogowe obowiązujące na terytorium UE. Producent oferuje wersje Cornado z ilością rzędów od 6 do 18 i rozstawem rzędów od 50,8 do 80 cm oraz modele Classic HSA, czyli przystawki 4-8-rzędowe z rozstawem 70 lub 76,2 cm.

Przystawki Cornado

Wersje Cornado wyposażone są w kółka przechwytujące z nożami i żebrami, a połączenie tych elementów roboczych pozwala na szybkie i sprawne podcinanie łodyg kukurydzy. Napęd przenoszony jest poprzez układ 4 skrzyń biegów, po dwie umieszczone są z każdej strony, przekładnie łączone są poprzez wał kardana. Aluminiowe odlewy przekładni pozwalają na redukcję masy, napinacze łańcuchów zbierających są automatyczne. Napęd, ślimak i zespoły zatrzaskowe są dodatkowo chronione przez sprzęgła bezpieczeństwa. Kolby kukurydziane są oddzielane od łodyg poprzez regulowane hydraulicznie płytki zatrzaskowe.

Przystawki Cornado wyróżnia także ich wysoka wydajność siekania. Maksymalna prędkość robocza może wynieść nawet 15 km/h, z zachowaniem wymaganej jakości sieczki i przy niskim poziomie strat materiału. Łodygi są cięte na kawałki o długości 30-50 mm, pozostałe ściernisko ma wysokość 50 mm. Noże robocze pokryte są węglikiem wolframu, przez co uzyskują wysoką odporność mechaniczną i dłuższy okres eksploatacji. Mają po dwie krawędzie tnące, a każdy z zespołów tnących można oczywiście wyłączyć. Elementy plastikowe również zostały zoptymalizowane konstrukcyjnie w celu sprawnego dostarczania kolb do łańcuchów zbierających, wielkość ich otworów pobierających można tutaj regulować w zależności od potrzeb.

Szeroki jest wachlarz wyposażenia opcjonalnego zwiększającego komfort i skuteczność pracy. Do wyboru są specjalne osłony, chroniące opony przed uszkodzeniem, automatyczny system sterowania wysokością głowicy dla zachowania stałej wysokości cięcia, zmniejszający straty rozdzielacz końcowy, siatka ochronna, autopilot śledzący rzędy roślin, przedłużenie boczne oraz zestaw do zbioru słonecznika.

Oros Classic

Modele Classic HSA również posiadają układ roboczy wyposażony w kółka przechwytujące z nożami i żebrami, przekładnia jest tutaj jednak w wersji łańcuchowej, a płyty zatrzaskowe reguluje się ręcznie bądź elektrycznie. Zabezpieczenie głowicy i zatrzasków stanowi sprzęgło montowane w wale kardana. Prędkość robocza Oros Classic jest mniejsza i wynosi maksymalnie 8 km/h, możliwe jest przy tym nadal zachowanie wymaganej jakości i wydajności pracy. Łodygi są siekane na odcinki do 70 mm.

Do zbioru słonecznika

Ten sam system, w który wyposażone są maszyny używane w danym gospodarstwie, jest wykorzystywany w systemie John Deere Operations Center. To darmowa platforma, za pomocą której można z poziomu smartfona czy też tabletu zarządzać właściwie całym gospodarstwem.

Facebook
YouTube
Instagram