Stawką rywalizacji były nawet dziesiąte i setne punktów – całkowita pula punktów do zdobycia dla uczestników wynosiła 100.
– Mieliśmy do czynienia z pokazem najbardziej utalentowanych młodych profesjonalistów i profesjonalistek w Europie, a rywalizacja była niezwykle zacięta. Cztery osoby z Polski mogą pochwalić się złotymi medalami: to Rafał Rygalik, Jan Firlej oraz duet Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski. W konkurencji „Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych” brąz zdobył Rafał Piechaczek, który ma już na koncie zwycięstwo w konkursie organizowanym przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych – informuje dr. inż. Mirosław Czechlowski, ekspert tej kategorii na Euro Skills 2023, Prodziekan ds. studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Obecność mentorów i ekspertów była kluczowa w procesie wspierania młodych uczestników, ale także merytorycznego feedbacku dla nich, aby każdy z nich wyniósł z udziału w EuroSkills konkretną wartość. Oprócz Mirosława Czechlowskiego, ważny był Marcin Metlak z John Deere Polska. Jest opiekunem serwisu dealerów Agro-Sieć i Agro Efekt w Zachodniej Polsce. Doglądał zmagań uczestników, zwracając uwagę na różne aspekty pokazów.
– Musimy przyglądać się tym samym elementom, które miałyby znaczenie w rzeczywistej pracy z maszynami rolniczymi. Dlatego różnice w ocenie wynosiły nawet ułamki punktów. Uczestnicy nie mieli bowiem naprawić usterki, ale znaleźć źródło problemu i wykazać się umiejętnością jego analizy. W maszynie John Deere ukryto 11 usterek. Znaczenie miały również kwestie bezpieczeństwa, jak założenie odpowiedniej odzieży BHP: rękawiczek czy okularów – wyjaśnia Marcin Metlak, John Deere Polska.