Materia organiczna i jej znaczenie
29 czerwca 2022Dokarmianie dolistne i biostymulacja zbóż ozimych w okresie jesieni
16 sierpnia 2022Oprócz podstawowych elementów, do których należą: dobra struktura gleby, optymalna gęstość i termin siewu, umiarkowana wilgotność, istotne jest zapewnienie roślinom rzepaku ozimego w okresie jesieni odpowiedniej dostępności składników pokarmowych. Jednak w tym okresie ich dostępność w roztworze glebowym, z powodu wilgotności i temperatury, może być znacznie ograniczona. Przykładem jest fosfor, którego dostępność znacząco spada w temperaturze gleby poniżej 15°C. Niedobór tego makroelementu ogranicza rozwój systemu korzeniowego, co w konsekwencji okresu jesieni oznacza słabe i źle zimujące rośliny. Tylko zdrowa i odpowiednio odżywiona plantacja będzie miała szansę lepiej przezimować oraz szybciej się zregeneruje w okresie wiosennym.
Okres jesiennej wegetacji jest kluczowym momentem w rozwoju rzepaku ozimego. Aby osiągnąć prawidłowy rozwój (warunkujący dobre przezimowanie), powinien jesienią wykształcić rozetę zbudowaną z 8-12 liści, szyjkę korzeniową o grubości 10-15mm oraz system korzeniowy sięgający 40-50cm w głąb profilu glebowego. Kluczowymi mikroskładnikami w okresie jesiennym w uprawie rzepaku są: bor, mangan, miedź oraz molibden. Bor odpowiada za zagęszczenie soków komórkowych, wpływa na przezimowanie roślin. Z uwagi na ogromne deficyty tego pierwiastka w polskich glebach, często obserwujemy niedobory na plantacjach rzepaku. Jesienne objawy niedoborów to przede wszystkim czerwonawe zabarwienie liści i ogonków, zbyt mały rozwój rośliny oraz słaby rozwój systemu korzeniowego. Mangan jest odpowiedzialny za proces fotosyntezy i syntezy białek. Jego niedobory przejawiają się w postaci chloroz. Miedź wpływa na procesy enzymatyczne oraz limituje lepszą efektywność nawożenia azotem. Molibden uczestniczy w przemianach azotu i fosforu, wpływa na żywotność pyłku. Objawy niedoborów zauważalne są w postaci żółtych, obumierających liści. Jesienna aplikacja nawozów dolistnych zapewnia dostarczenie wszystkich potrzebnych składników pokarmowych, spełniających kluczową rolę w przygotowaniu roślin do spoczynku zimowego.
Jesienią w fazie 4 liści zalecamy aplikację nawozem Retafos prim w dawce 5l/ha, z dodatkiem Bor Efekt+S, w dawce 1-2kg/ha. Retafos prim jest nawozem o działaniu stymulującym. Zawiera odpowiednio dobrane proporcje składników odżywczych (N,P, K, B) oraz biologicznie aktywne substancje (kwasy humusowe i aminokwasy). Organicznie sformułowany fosfor i potas, zapewniają efektywniejsze i długotrwałe działanie. Aminokwasy oraz kwasy humusowe stymulują rozwój powierzchni liścia i systemu korzeniowego. Dodatkową właściwością fizyczną nawozu Retafos prim jest funkcja adiuwantu, zapewniająca odporność na zmywanie. Odpowiednio dobrane proporcje makro i mikroelementów dla roślin rzepaku, dostarczają nawozy RZEPAK Efekt oraz RZEPAK Efekt mikro. Wszystkie składniki występują w dobrze rozpuszczalnych i łatwo przyswajalnych formach, co gwarantuje poprawę stanu odżywiania oraz przygotowuje do bezpiecznego przezimowania. Dla lepszej penetracji środka ochrony roślin, rekomendujemy dodatek Aminotec Plus w dawce 0,5l/ha do każdego zabiegu. Zawarte w nawozie wolne aminokwasy w koncentracji 24% L- α zapewniają dodatkowe wzmocnienie roślin na stresy abiotyczne. Dla uzyskania wysokich plonów dobrej jakości, koniecznym staje się odżywienie roślin rzepaku już od okresu jesieni. Mając na uwadze również dobre przygotowanie do przezimowania.
Program jesiennego dokarmiania dolistnego rzepaku ozimego