Oferujemy maszyny rolnicze jednego z największych producentów na świecie Väderstad. Maszyny rolnicze Väderstad oferowane przez Agro-Efekt to między innymi: kultywatory, agregaty uprawowe, agregaty talerzowe, brony, wały czy siewniki. Zapraszamy do kontaktu w celu sprawdzenia dokładnej oferty.

Bogata historia Väderstad sięga wczesnych lat 60. Od samego początku działania Rune’go Starka charakteryzowały się duchem przedsiębiorczości, jak również tworzenie wydajnych maszyn i silna motywacja do racjonalizacji systemów uprawy, które towarzyszą firmie po dziś dzień.

Rune Stark miał już dość tego, że na początku każdego sezonu musiał robić nową drewnianą włókę. Gdy kładł się spać, myślał o konstrukcji włóki stalowej. Błyskawicznie zaczął działać. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie nabyte podczas zabiegów uprawowych, zaprojektował i wykonał włókę ze stalową ramą. Zmiana materiału z drewna na stal spowodowała wielki postęp w kontekście jakości uprawy i ogromne zwiększenie trwałości sprzętu. Był to ważny krok na drodze do współczesnego rolnictwa. Pracując nad nowymi maszynami, konstruktorzy z firmy Väderstad nadal kierują się wyznawaną przez Runego Starka zasadą, że należy dążyć do osiągnięcia najwyższej jakości, a przy tym kierować się opiniami użytkowników. Kolejne  zadanie polegało na tym, aby udoskonalić włókę tak, by przypominała bronę. Jednocześnie starano się rozwiązać problem transportowania maszyny.

Wymyślono narzędzie ze składanymi sekcjami bocznymi. Ciągniki coraz częściej były wyposażone w złącza hydrauliczne, które można było wykorzystać do składania brony do położenia transportowego. Gdy wykonano prototyp, o przetestowanie poproszono sąsiada znanego w okolicy z bezceremonialnego obchodzenia się z narzędziami.

Nowe narzędzie wzbudziło ogromne zainteresowanie. Rolnicy z okolic Väderstad byli pod wielkim wrażeniem jego skuteczności.

Do warsztatu nadeszły więc pierwsze zamówienia. Niebawem działała firma Runes Mekaniska Verkstad. Położono w ten sposób podwaliny obecnych zakładów Väderstad AB. W 1968 roku Rune Stark wypuścił na rynek kultywator, który wzbudził sensację, gdyż był pod każdym względem przełomowy. W następnych latach rolnicy zaczęli pielgrzymować do Väderstad.

Lata siedemdziesiąte przyniosły wielkie sukcesy. Obroty firmy wzrosły z 5 mln do prawie 25 mln koron. W 1972 roku zmieniono nazwę przedsiębiorstwa z Runes Mekaniska Verkstad na Väderstad-Verken AB. W tym czasie firmę znano już w całej Szwecji jako producenta włók ze spawaną stalową ramą i kultywatorów.

Wysłano niezliczone kontenery do Afryki Południowej, gdzie wały produkcji Väderstad zapewniły ogromne korzyści dużym gospodarstwom. Wtedy firma Väderstad po raz pierwszy nawiązała kontakty z rzeczywiście wielkimi gospodarstwami. Konstruktorzy mogli dzięki temu badać, jak zużywają się podzespoły maszyn przy intensywnym użytkowaniu.

Crister Stark nie miał wątpliwości, czym powinien się cechować dobry kultywator. W 1982 roku zadebiutował kultywator NZ, który na rynkach skandynawskich odniósł największy sukces w historii. Maszyna miała sztywną ramę, w całości spawaną, i była wyposażona w innowacyjne zęby uprawowe oraz koła nośne połączone w wózki jezdne. Konstrukcja kultywatora została opatentowana.

Następnym krokiem było prowadzenie intensywnych prac nad dwoma rodzajami siewników. Jednym z nich był Rapid, którego konstrukcja została opracowana na podstawie konstrukcji wcześniejszego siewnika DS, drugim zaś Concorde, zaprojektowany na podstawie kultywatora NZ. Prototypy obu maszyn, wystawione na odbywających się jesienią szwedzkich targach rolniczych Elmia, zostały bardzo pozytywnie ocenione przez rolników. Uruchomiono produkcję i w ten sposób rozpoczęła się nowa era w historii fabryki. Nowa technologia siewu okazała się przełomowa.

W latach dziewięćdziesiątych Väderstad zwiększał obroty w Szwecji, a na rynkach międzynarodowych w tempie jeszcze większym. Sprzedaż siewników zapewniała połowę obrotów osiąganych w Szwecji, pozostałą część uzyskiwano dzięki sprzedaży wałów uprawowych i kultywatorów. „Coraz częściej zabiegi uprawowe i siew prowadzi się podczas tego samego przejazdu i za pomocą jednej maszyny. Takie rozwiązanie, które zapewnia wielkie korzyści rolnikom, to jedno z założeń naszych konstruktorów” — mówi Bo Stark, szef działu marketingu na rynkach skandynawskich.

W 1992 roku po aprobacie zarządu firmy Crister Stark, Christina Stark i Einar Gudmundsson postanowili zatelefonować do brytyjskiego importera sprzętu produkcji Väderstad. Zamierzali rozwiązać umowę z tą firmą, aby otworzyć pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo zakładów, Vaderstad Ltd. Niedługo później szwedzka firma wystawiała swoje maszyny na własnym stoisku na targach Smithfield Show. Zostały one bardzo pozytywnie ocenione przez firmy handlujące sprzętem rolniczym i rolników.

Pod koniec 2006 roku Väderstad przejął 49% udziałów w kanadyjskiej firmie Seed Hawk, która jest wiodącym światowym producentem maszyn do siewu bezpośredniego. Szwedzka firma zajmuje się marketingiem tych siewników poza rynkiem północnoamerykańskim (z wyjątkiem kilku prowincji kanadyjskich).

Już wiosną 2007 roku pierwsze siewniki Seed Hawk dotarły do odbiorców w Australii, na Ukrainie i w Rosji

Siewniki Seed Hawk zaprojektowano z myślą o wielkich gospodarstwach, gdzie potrzeba naprawdę dużych maszyn. Szerokość robocza tych siewników dochodzi nawet do 27 metrów, a pojemność zbiornika nasiennego do 27 metrów sześciennych.

Po zawarciu transakcji z kanadyjską firmą oferta Väderstad znacznie się powiększyła. Szwedzkie zakłady oferują obecnie wiele rodzajów maszyn do uprawy i siewu, które można wykorzystywać we wszystkich znanych systemach uprawy, od siewu bezpośredniego w ściernisko po tradycyjną uprawę orkową. Przez poszerzenie oferty możemy sprostać wymaganiom zarówno rolników prowadzących niewielkie gospodarstwa, jak i ogromne przedsiębiorstwa.

W latach 2003–2007 firma Väderstad-Verken zrealizowała wiele projektów modernizacji i rozbudowy fabryki w Szwecji, a także obiektów w państwach, w których prowadzi swoje przedstawicielstwa. Filie działające w Polsce i na Węgrzech zyskały nowe siedziby. Planując budowę przedstawicielstwa w Polsce, wybrano miejsce położone na zachód od Poznania, przy drodze międzynarodowej łączącej Warszawę z Berlinem.

Gdy porusza się temat rolnictwa, Arabia Saudyjska zapewne nie przyjdzie do głowy pierwsza. Mimo to Väderstad sprzedał już około stu maszyn do tej monarchii utrzymującej się z produkcji ropy. Do Arabii Saudyjskiej eksportowano przede wszystkim siewniki, ale także agregaty Carrier. „Wszystkie tereny rolnicze w Arabii Saudyjskiej są sztucznie nawadniane. Bez systemów irygacji nic by nie urosło, ale o wodę w tym kraju trudno. Toczy się tam debata, czy uzasadnione jest wykorzystywanie wielkich ilości wody na potrzeby rolnictwa” — wyjaśnia Christina Stark, dyrektor firmy Väderstad, która udała się do Arabii Saudyjskiej w 2007 roku.

W 2006 roku otwarto nowe przedstawicielstwo na Ukrainie. Państwo to, w którym jest niemal 40 milionów hektarów terenów uprawnych, zapewne stanie się ważnym rynkiem dla firmy Väderstad. Nowe przedstawicielstwo prowadzi obecnie 13 pracowników. Na Ukrainie sprzedano już sporo nowych maszyn, a poza tym wykorzystuje się tam wiele sprzętu używanego Väderstad. Maszyny używane na ogół sprowadzają z Europy Zachodniej rolnicy, którzy od niedawna prowadzą gospodarstwa na Ukrainie.

To nasza dwunasta filia. Rynek rosyjski należy do tych, w których nasz udział wzrasta najszybciej. Nowa filia zostanie utworzona w południowej Rosji. Zdecydowaliśmy się na Krasnodar.

Kraj Krasnodarski, uważany za jeden z najważniejszych „koszy chlebowych” Rosji, cechuje się znakomitymi glebami i klimatem sprzyjającym rolnictwu. W tym regionie, którego powierzchnia jest równa powierzchni Holandii i Danii razem wziętych, znajduje się zaledwie 3% rosyjskich terenów uprawnych, ale produkuje się tam na przykład aż 60% nasion roślin oleistych zbieranych w Rosji.

„Wiemy już, że nasza koncepcja uprawy i siewu z wykorzystaniem odpowiednich maszyn przynosi doskonałe rezultaty. Świetna jakość naszego sprzętu zapewni mu długą żywotność w ogromnych gospodarstwach południowej Rosji i na tamtejszych glebach” — mówi optymistycznie Johan Orrenius.

Oferujemy maszyny rolnicze Vaderstad w 8 lokalizacjach (Syców, Kołątajew, Krzywiń, Olszynka, Częstocice, Ujazd Górny, Pobiedziska, Grodzisk Wielkopolski):

  • kultywatory,
  • agregaty uprawowe,
  • agregaty talerzowe,
  • brony,
  • wały,
  • siewniki.

Zalety Väderstad:

Części zamienne Vaderstad

Zaprojektowane dla specjalistów, trwałe, idealnie dopasowane, wytrzymałe, doskonałe właściwości agronomiczne, wysoka jakość wykonania.

Szukasz maszyny rolniczej marki Vaderstad? Jesteś we właściwym miejscu. Zapraszamy do kontaktu, nasi handlowcy przygotują właściwą ofertę!