ISERAN – czyli chlomazon w kukurydzy.

John Deere modernizuje technologię rolnictwa precyzyjnego
22 marca 2023
Szkolenie z zakresu obsługi kombajnów zbożowych | Grodzisk Wielkopolski i Tarnowo Podgórne
27 marca 2023
John Deere modernizuje technologię rolnictwa precyzyjnego
22 marca 2023
Szkolenie z zakresu obsługi kombajnów zbożowych | Grodzisk Wielkopolski i Tarnowo Podgórne
27 marca 2023

Kukurydza już od momentu wschodów narażona jest na silną konkurencję z chwastami o światło, wodę, a także składniki pokarmowe, co finalnie przekłada się na straty w plonie.

Należy pamiętać, że w okresie wschodów kukurydzy, a także na początku jej wegetacji rośliny rozwijają się wolniej w stosunku do chwastów, są mało konkurencyjne. Wynika to z genetyki, pionowego pokroju siewek, ale również z uprawy w szerokich międzyrzędziach. Dodatkowo coraz częściej występujące ochłodzenia w początkowym okresie wzrostu ciepłolubnej kukurydzy, zwiększają problem. W takich warunkach rozwój chwastów przebiega normalnie, z kolei rośliny uprawnej jest mocno zahamowany. Jako pierwsze na polu wschodzą chwasty, które do rozwoju wymagają niższych temperatur, natomiast są konkurencyjne w stosunku do kukurydzy. Zaliczamy do nich m.in. fiołka polnego, gwiazdnicę pospolitą, komosę białą, mak polny, przytulię czepną, rdest ptasi i rdestówkę powojowatą.
Dopiero później gdy gleba dostatecznie się nagrzewa na polu pojawiają się chwasty ciepłolubne, powszechnie występujące w uprawie kukurydzy.
Zaliczamy do nich szarłata szorstkiego, chwastnicę jednostronną, pisankę czarną, chwasty rumianowate i kapustowate czy też rdesty. Bardzo duża dostępność na rynku herbicydów zarejestrowanych w uprawie kukurydzy pozwala zwalczać chwasty w uprawie zarówno przedwschodowo jak i powschodowo.
Należy odpowiednio dobrać technologię pod spodziewane zachwaszczenie. Niemniej jednak, jeżeli warunki wilgotnościowe gleby sprzyjają zabiegom przedwschodowym, a także znamy bardzo dobrze bank nasion w glebie powinniśmy to rozwiązanie traktować jako priorytet. Pozwoli to od samych wschodów prawidłowo rozwijać się roślinom kukurydzy bez konkurencji ze strony chwastów.

HERBICYD ZWALCZAJĄCY CHWASTY JEDNO- I DWULIŚCIENNE W UPRAWIE KUKURYDZY

Może Państwa trochę dziwić informacja z tytułu o chlomazonie w kukurydzy, jednak od sezonu 2022 w naszej ofercie pojawiła się nowość do przedwschodowego zwalczania chwastów – herbicyd ISERAN.
Pomimo trudnego sezonu bardzo dobrze sprawdził się w warunkach polowych. Produkt zawiera unikatowe połączenie mezotrionu z chlomazonem. Pierwsza substancja głównie pobierana jest poprzez liście oraz dodatkowo przez korzenie chwastów i jest szybko przemieszczana w roślinie. Z kolei chlomazon do rośliny absorbowany jest przez kiełkujące nasiona, a następnie przemieszczany przez korzenie do łodygi i liści kiełkujących chwastów.
ISERAN w dawce 1,0 l/ha skutecznie zwalcza szerokie spektrum chwastów w uprawie kukurydzy zarówno te wcześnie wschodzące (m.in. przytulię czepną, jasnotę purpurową, komosę białą, rdestówkę powojowatą, gwiazdnicę pospolitą), jak i te bardziej ciepłolubne (m.in. szarłat szorstki, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne).