Centrum Operacyjne utworzone przez firmę Agro-Efekt specjalnie z myślą o rolnikach, nie zwalnia tempa. Poza działalnością doradczą i szkoleniową staramy się wdrażać nowe rozwiązania, które usprawniają pracę w tej branży. Nasze działania są zindywidualizowane – propozycje dobieramy do potrzeb klienta. W obliczu zachodzących zmian, implementujemy nowoczesne rozwiązania, m.in.:
mapowanie plonu;
mapowanie jakości i zasobności gleby;
sterowanie narzędziami uprawowymi, rozsiewaczami do nawozów, opryskiwaczami i siewnikami;
wykorzystanie map NDVI do nawożenia pogłównego azotem, zwalczania chwastów, oceny potencjału plonotwórczego poszczególnych części pola;
korzystanie ze stacji meteo i modeli chorobowych;
bezobsługowe sterowanie ciągnikiem.
Jednym z najnowszych działań Centrum Operacyjnego jest przystąpienie do ogólnopolskiej sieci stacji pogodowych, stworzonej przez firmę Agro Smart Lab (ASL). Dzięki temu rozwiązaniu mamy dostęp do wciąż aktualizowanej bazy danych, dotyczących prognozy pogody i algorytmów opracowanych dla różnych agrofagów, spotykanych w uprawach rolniczych, warzywniczych i sadowniczych (ograniczenie kosztów ochrony, lepsza jakość plonów). Rozwiązanie to pozwala na monitorowanie zagrożeń 24 godziny na dobę i umożliwia otrzymywanie informacji o infekcji patogena, na kilka dni przed wystąpieniem objawów chorobowych. Sieć stacji pogodowych ułatwia dostęp do informacji – jeżeli rolnik nie posiada jeszcze stacji meteo (Metos) na swoim polu, a znajduje się w zasięgu naszej sieci (którą wciąż rozbudowujemy), może korzystać z tego typu doradztwa. Roczny abonament usługi monitoringu i sygnalizacji infekcji chorobowych, danych klimatycznych oraz dostęp do systemu dla klientów nie będących w Centrum Operacyjnym Agro-Efekt, można nabyć w cenie od 500 zł brutto. Jeżeli jednak klient korzystał z usług Centrum Operacyjnego – uczestniczył w szkoleniu, zakupił stację meteo lub korzystał z mapowania pól czy też planów nawozowych, otrzyma od nas rabat na tę usługę.
Co oferujemy w ramach współpracy z ASL?
Agro Smart Lab (ASL), wykorzystując dane ze stacji meteorologicznej oraz wybrane matematyczne modele chorobowe, opracowała własny, precyzyjny system automatycznego monitoringu i sygnalizacji zagrożeń chorobowych. Dzięki specjalnym algorytmom, dane dotyczące przebiegu infekcji są czytelne i jednolite, niezależnie od rodzaju występującego patogenu.
Rolnik, który znajduję się z zasięgu stacji meteorologicznych (Mapa regionów objętych usługą monitoringu: TUTAJ) oraz wykupi roczny abonament usługi monitoringu i sygnalizacji otrzymuje codziennie rano e-mail, w którym znajdzie:
Pełną informację o występujących infekcjach chorobowych z dnia poprzedniego, na wybranych przez rolnika gatunkach roślin (przykładowa tabela)
Przykładowa tabela informacją o występujących infekcjach chorobowych
Informacje o przebiegu wszystkich infekcji chorobowych, dostępnych dla danego gatunku w formie graficznej, do 30 dni wstecz (Ryc. 1-3 – przykładowe wykresy)
Ryzyko wystąpienia infekcji rdzami zbóż (Puccinia spp.), kwiecień/maj 2019 r. w regionie OpolaRyzyko wystąpienia infekcji fuzariozą zbóż (Fusarium spp.), kwiecień/maj 2019 r. w regionie OpolaModel prognozujący ryzyko pojawu stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata), maj/czerwiec 2019 r. w regionie Kujaw
Profesjonalną 7-dniową prognozę pogody, która zawiera informację o:
temperaturze powietrza,
opadach,
zachmurzeniu,
tzw. wskaźnik okna oprysku (informuje o warunkach atmosferycznych, w czasie których oprysk jest zalecany/niezalecany),
ewapotranspiracji,
wilgotności względnej powietrza,
prędkości i kierunku wiatru (Ryc. 4).
Okno prognozy pogody
Dane ze stacji meteorologicznej dotyczące pomiarów: temperatury powietrza, temperatury gleby, wielkości opadów, wilgotność powietrza oraz czasu zwilżenia liścia (Ryc. 5-7)
Temperatura gleby i powietrza Suma opadów oraz wilgotność względna powietrza Liczba godzin zwilżenia sztucznego liścia w ciągu doby
Monitoringiem i sygnalizacją objęte są rośliny oraz modele chorobowe takie, jak:
Dostępne są również modele informujące o pojawieniu się szkodników:
słodyszka rzepakowego, stonki ziemniaczanej oraz mszyc (I pokolenie).
Pełną ofertę gatunków roślin, dostępnych modeli chorobowych oraz regionów objętych monitoringiem można otrzymać kontaktując się z doradcami techniczno-handlowymi firmy Agro-Efekt lub bezpośrednio z Centrum Operacyjnym telefonicznie.